Često postavljana pitanja

Često postavljana pitanja

Zakonom o naknadama za korišćenje javnih dobara predviđeni su slučajevi u kojima  uvoznik ili proizvođač nemaju obavezu prijave proizvoda koji posle upotrebe postaju posebni tokovi otapa.

U nastavku dajemo izvod iz Zakona.

Zakon o naknadama za korišćenje javnih dobara

- Izvod -

Član 146.

Naknade za proizvode koji posle upotrebe postaju posebni tokovi otpada oslobođeni su proizvođač, odnosno uvoznik za:

  1. proizvode koji predstavljaju predmet donacije ili humanitarne pomoći namenjene fizičkim licima za korišćenje u domaćinstvima u slučaju elementarnih nepogoda;
  2. proizvode koji predstavljaju predmet donacije ili humanitarne pomoći namenjene korišćenju za medicinsku i zdravstvenu zaštitu u zdravstvenim i socijalnim ustanovama u svrhu lečenja i prevencije bolesti;
  3. mineralna i sintetička ulja, koja se koriste kao sirovina u proizvodnji novog proizvoda, za ulja koja se dodaju benzinima kod dvotaktnih motora sa unutrašnjim sagorevanjem, za maziva i ulja za podmazivanje lanaca motornih testera i kliznih staza, kao i za ulja koja se koriste kao elektroizolaciona ulja u procesu proizvodnje distributivnih i energetskih transformatora i prigušnica, nazivne snage preko 50 kVA;
  4. gume koje su sastavni deo invalidskih kolica i ostalih ortopedskih pomagala;
  5. putničko vozilo kategorije M1 namenjeno za osobe sa invaliditetom;
  6. proizvode koji su uvezeni radi oplemenjivanja i izvoza;
  7. proizvode koji su uvezeni radi daljeg izvoza, u skladu sa zakonom kojim se uređuje spoljnotrgovinski promet i zakonom kojim se uređuje carinski postupak;
  8. proizvode koji su uvezeni radi ugradnje u novi proizvod koji se prijavljuje u skladu sa ovim zakonom;
  9. delove motornih vozila za koje se plaća naknada iz člana 140. stav 3. ovog zakona;
  10. velike nepokretne industrijske mašine i alati;
  11. ulja i maziva, koji se tokom eksploatacije mašina i uređaja troše, odnosno ne mogu se sakupiti radi tretmana;
  12. bazna ulja;
  13. jestiva ulja;
  14. proizvode koji su uvezeni za službene potrebe stranih DKP, lične potrebe šefova stranih DKP, uključujući i članove njihovih porodica.

Proizvođač, odnosno uvoznik proizvoda iz stava 1. tačka 1) ovog člana, dostavljaju ministarstvu u čijoj su nadležnosti poslovi zaštite životne sredine i Agenciji za zaštitu životne sredine, dokumentaciju kojom se potvrđuje poreklo i karakteristike proizvoda, kao i potvrdu nadležnog organa jedinice lokalne samouprave o obimu i vrsti elementarne nepogode i visini i vrsti nastale štete.

Proizvođač, odnosno uvoznik proizvoda iz stava 1. tačka 2) ovog člana, dostavljaju ministarstvu u čijoj su nadležnosti poslovi zaštite životne sredine i Agenciji za zaštitu životne sredine, dokumentaciju kojom se potvrđuje da se proizvodi koriste u svrhu lečenja i prevencije bolesti.

Proizvođači, odnosno uvoznici mineralnih i sintetičkih ulja iz stava 1. tačka 3) ovog člana, dostavljaju ministarstvu u čijoj su nadležnosti poslovi zaštite životne sredine i Agenciji za zaštitu životne sredine, dokumentaciju kojom se potvrđuje da se proizvodi koriste kao sirovine u proizvodnji novog proizvoda koji posle upotrebe postaje posebni tok otpada, da se koriste kao dodatak benzinima kod dvotaktnih motora, za skidanje kalupa i građevinskih oplata, za podmazivanje lanaca motornih testera i kliznih staza odnosno da je mineralno i sintetičko ulje iskorišćeno kao elektroizolaciono ulje u proizvodnji distributivnih i energetskih transformatora i prigušnica, nazivne snage preko 50 kVA, do 31. marta tekuće godine za prethodnu godinu.

Velike nepokretne industrijske mašine i alati su veliki sklopovi postrojenja, opreme i/ili komponenata, koji zajedno funkcionišu za određenu primenu, koji se na određenom mestu trajno montiraju ili demontiraju i koje se koriste i održavaju u industrijskom proizvodnom pogonu ili objektu za istraživanje i razvoj.

Prema Zakonu o naknadama za korišćenje javnih dobara, obveznik naknade dužan je da vodi dnevnu evidenciju o količini i vrsti proizvedenih i uvezenih proizvoda koji posle upotrebe postaju posebni tokovi otpada. Dosadašnja praksa je pokazala da inspekcija ne traži tu evidenciju u redovnoj inspekcijskoj kontroli. Međutim, ukoliko se postupa po prijavi Ministarstva ZŽS, tj. ako se dođe postupka pred prekršajnim sudom, traži se da se dostavi i dnevna evidencija.

Ukoliko ste sigurni da ste uneli sve podatke i da su podaci ispravno uneti u IS NRIZ, nije potrebno preduzimati nikakve dalje radnje. To obaveštenje je cirkularno i dobijaju ga svi registrovani korisnici IS NRIZ.

U pomenutoj situaciji morate sačekati da dobijete Rešenje od Ministarstva ZŽS, te na isto uložiti žalbu. Ako je žalba opravdana, Ministarstvo ZŽS će naložiti NRIZ-u da se otključa sistem za izmene za predmetnu izveštajnu godinu.

Druga opcija je kada inspekcija u redovnom inspekcijskom nadzoru utvrdi da niste ispravno izvršili prijavu. Inspektor će doneti Rešenje kojim će naložiti da se izvrše korekcije i dati nalog NRIZ-u da otključa sistem za izmene za predmetnu godinu.

Agencija za zaštitu životne sredine dužna je da izveštaje dostavi Ministarstvu ZŽS do 30. aprila tekuće godine. Na osnovu toga Ministarstvo izdaje Rešenje. Do sadašnja praksa je pokazala da obveznici naknade za posebne tokove otpada Rešenje dobijaju u toku naredne godine u odnosu na godinu u kojoj su podneli izveštaj.

Na sajtu nacionalnog registra izvora zagađenja (NRIZ), Agencije za zaštitu životne sredine možete naći spisak obveznika koji su u obavezi da izvrše prijavu posebnih tokova otpada i da plate naknadu za posebne tokove otpada.

Spisak firmi i preduzetnika koji nisu dostavili izveštaj o posebnim tokovima otpada možete naći na sajtu NRIZ: https://www.nriz.sepa.gov.rs/DostavljanjePodataka/PTP2nedostavljeno.aspx

Zahtev za registraciju se elektronski potpisuje pomoću kvalifikovanog elektronskog sertifikata upotrebom programa Adobe Acrobat Reader. Detaljno uputstvo možete pronaći na našem sajtu na stranici Uputstvo za elektronsko potpisivanje Zahteva za registraciju u NRIZ.

Bez obzira da li je proizvod uvezen za sopstvene potrebe ili za dalju prodaju, ukoliko je predmet uvoza bio proizvod sa liste proizvoda koji posle upotrebe postaju posebni tokovi otpada, imate obavezu podnošenja izveštaja i plaćanja naknade.

Proizvodi uvezeni radi izvoza (reexport) se ne prijavljuju. Za takve proizvode je potrebno da imate i uvoznu Jedinstvenu carinsku ispravu (JCI) i izvozni JCI ukoliko dođe do inspekcijskog nadzora, pomenuta dokumentacija će biti zatražena na uvid.